Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı Nedir?

 

“Araçlarda değer kaybı nedir?” sorusu, kaza yapan birçok sürücünün karşısına çıkar ve oldukça merak edilir. Araç değer kaybı, meydana gelen bir kaza sonrası onarılan aracın ikinci el piyasa fiyatına göre değer kaybetmesidir. Kazanın ardından tamir edilen aracın satış fiyatı kaza öncesi belirlenen satış fiyatından her halükarda daha düşük olacak ve kazanç kaybı oluşacaktır.

Trafik kazaları sonucu hasar gören araçlar, eski halinden farksız olacak şekilde onarılsalar bile TRAMER kayıtlarına hasarlı araç olarak geçiyor ve bu da aracınızın değer kaybı yaşamasına neden oluyor. Değer kaybı, bir nevi, aracın orijinalliğinden değer yitirmesi olarak da tanımlanabiliyor. Fakat hiç endişelenmeyin; araç değer kaybının hesaplanması ve doğru hamlelerin izlenmesiyle uğranılan maddi zararın üstesinden gelmek mümkün!

 

Araçlarda Değer Kaybı Nasıl Olur?

Araç kazaları sonrası birçok sürücü arabasını tamir ettirdikten sonra satmaya eğilim gösterebilir. Bu tarz durumların yaşanması sonucu aracın ikinci el satış fiyatında düşüş olduğunu gözlemleyen araç sahiplerinin çokluğu, araçlarda değer kaybı sorununda bilincin artmasına vesile olmuştur. Kaza yaparak hasar gören bir araç, onarıldıktan sonra hasarın derecesine göre değer kaybı yaşar. Değer kaybını karşılayacak taraf ise kazada tamamen kusurlu ya da diğer sürücüye nazaran daha kusurlu olan taraftır. Diğer bir deyişle eğer kazada kusuru olan siz değilseniz ya da karşı tarafa kıyasla kusurunuz daha azsa aracınızda meydana gelen değer kaybı, kazaya karışan diğer sürücü tarafından karşılanır. Kusurlu taraf siz iseniz, yada olayda kusurlu bir karşı taraf yok ise herhangi bir değer kaybı talebinde bulunamazsınız. ( Ayrıcalıklı olarak değer kaybı tazminatı sağlayan kasko poliçeleri de vardır. Poliçede bu kloz mevcut ise kasko şirketinden de değer kaybı talep edilebilir )

Hukuki Dayanak Nedir?

14.5.2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’nın A.5 “Kapsama Giren Teminat Türleri”kenar başlığı altında a bendinde “Maddi Zarar Teminatı”tanımlanırken, hak sahibinin bu genel şartta tanımlanan ve “Zarar gören araçda meydana gelen değer kaybı dahil doğrudan malları üzerindeki azalmadır”biçimindeki ifadeden de değer kaybı zararlarının teminat içi olduğu Genel şartlar ile de açıkça belirlenmiştir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araç değer kaybı hesaplaması yaparken aşağıdaki noktalar dikkate alınır,

§  Aracın üretim senesi,

§  Aracın hasar geçmişi ve niteliği,

§  Aracın kilometresi,

§  Aracın marka ve modeli,

§  Aracın trafiğe çıkış tarihi,

§  Aracın pazar değeri.

Değer kaybında önemli noktalar nelerdir?

§

  1. Değer kaybında zaman aşımı 2 yıldır. Kaza tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde müracaat edilmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu hak kaybedilmiş olacaktır.
  2. Değer kaybına konu olan aynı bölgede daha önce hasar var ise, yada geçmişte pert yada çekme belgeli ise değer kaybı alınamayacaktır.
  3. Kaza tarihi ile talep tarihi arasında mülkiyet değişimi olmamalıdır. Değer kaybı talep edilmeden aracın satışı yapılmışsa, değer kaybı alınamayacaktır.
  4. Mekanik, plastik, jant, cam, hava yastıkları, lastik gibi parçalar değer kaybına esas alınmamaktadır.
  5. Değer kaybında kilometre 15.000 – 160.000 km değerleri arasında sınırlandırılmıştır. 15.000km altında oluşan değer kaybı %100 ödenirken, 15.000km üzerinde, 160.000km ye kadar oluşan değer kaybı, yüzde oranında düşülerek ödenmektedir. 160.000km üzerinde ise değer kaybı ödenmemektedir.

 

Detaylı bilgi için;

degerkaybi@turkuazoto.com.tr

 

DEĞER KAYBI FORMUNU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM

SİZİ ARAYALIM