LPG

 

Araçlarınızı Turkuaz Oto güvencesiyle çevre dostu LPG ile buluşturmak ister misiniz?


LPG Kullanmanın Avantajları

· LPG BENZİNE GÖRE DAHA UCUZDUR.
· TEMİZ BİR YANMA SAĞLAR
· Kurşun , vernik yada karbon atığı çıkarmadığı için motor karterini yada motorun yanma odalarını kirletmez, motoru temiz tutar.
· MOTORUN ÖMRÜNÜ UZATIR.
· Karbon ve kurum birikimi oluşturmadığında motorun ömrünü uzatır.
· KARBÜRATÖR’ÜN MASRAFINI AZALTIR.
· LPG yakıtlı motorlardaki karbüratör , birkaç hareketli parça ve kirliliği engelleyecek havalandırmasız basit bir mekanizma olup, karbüratör servisi ve tamiri yok denecek kadar azdır.
· LPG DÖNÜŞÜM SİSTEMİNDE YAKIT POMPASI KULLANILMAZ
· LPG basınç altında depolandığından benzin yakıt benzin yakıt pompası devrede değildir. Bu nedenle yakıt pompası; onarım ve değişim masrafı olmaz.
· ATEŞLEME BUJİSİNİN ÖMRÜNÜ UZATIR
· Yanma odalarında yada ateşleme bujilerinde tortu oluşmaz. Çünkü LPG’nin farklı karışımlardaki kuvvetlendiricilere ihtiyaç bulunmamaktadır. Ateşleme bujileri, diğer yakıtlardan özellikle benzin kullanan araçların motorlarındaki bujilere göre daha uzun ömürlüdür.
· MOTOR YAĞINI KİRLETMEZ
· Gaz halinde kullanıldığından motor yağı ömrünü azaltır.Yaklaşık benzindeki 3.000 km’lik motor yağı değişimi LPG’de 7.000-8.000 km’de gerçekleşir.
· YAKIT SİSTEMİ KAPALIDIR
· Tamamen kapalı yakıt sistemi olması nedeni ile akıtma ve buharlaşma kayıpları yoktur.
· TEMİZ VE ÇEVRECİ BİR YAKITTIR

LPG’nin Kullanım Alanları

· Evlerde ısıtma ve mutfak işlerinde kullanılan bu gazların adları metan, etan, propan ve bütan dır. Bunlardan şimdilik motor yakıtı olarak bütan ve propandan faydalanılmaktadır.
· Sıvılaştırılmış gazların motorlarda kullanımı, işleyişte büyük bir değişikliği gerektirmez. Farklı elemanlara, özel bir karbüratör, basınç azaltıcı regülatör, solenoid valflar vb. oluşur.
· Cam endüstrisinde şekil verme, tavlamada; seramikçilikte, pişirme işleminde; tekstil sanayinde, kurutma ve ütülemede; metal endüstrisinde, ön ısıtmada, metalin ergitilmesinde; tarım ve hayvancılıkta, ısıtmada kullanılabilir. Konut ve turistik tesislerde ısınma, sıcak su, pişirme, buhar üretimi; LPG’nin kullanım alanlarından sadece bazıları. LPG aynı zamanda Otomobillerde yaygın olarak kullanılan “çevre dostu” bir yakıt. Benzine göre daha düşük egzoz emisyon değerlerine sahip olduğu için oto gaz, çevre bilinci gelişmiş ülkelerde “temiz ve alternatif bir yakıt” olarak değerlendiriliyor.

LPG Montajı Öncesi

Montaj fiyatı hiçbir zaman öncelikli tercih sebebi olmamalıdır.
Firma devamlılığı göz ününde bulundurulmalıdır.
Kit bilgilerine broşür veya web sayfasından ulaşılabilinmelidir.
Montaj tecrübesine dikkat edilmelidir.
Yasal belgelerin mevcudiyeti görülmelidir.
TSE İşyeri Hizmet Yeterlilik Belgesi.
TSE LPG imalat Yeterlilik Belgesi.
Proje Mevcudiyeti.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı Garanti Belgesi.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi.
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Serbest.
Müşavirlik ve Mühendislik Bürosu Tescil Belgesi.

SİZİ ARAYALIM